غنی سازی روابط زوجین با ACT


غنی سازی روابط زوجین با ACT

غنی سازی روابط زناشویی:
شروع زندگی زناشویی و به طور کل تجربه زندگی مـتأهلی، می‌تواند تجربه‌ای چالش برانگیز و پیچیده باشد و به طور بالقوه این امکان وجود دارد که این تجربه به یک تجربه سودمند و رضایت بخش و یا دردناک و زجر آور تبدیل شود.
اگر از آن دسته از زوج‌هایی هستید که از تجربه‌ی زندگی مشترکتان راضی هستید و یا حتی اگر از زوجینی هستید که نتوانسته‌اید تا الآن رضایت را در زندگی مشترک خود حاصل نمایید با استفاده از آموزش مهارت‌هایی چون مهارت‌های ارتباطی و یا حل تعارض و یا حل مسئله خواهید توانست این رضایت را افزایش داده و کیفیت زندگی مشترک  خود را بهبود ببخشید. به یاد داشته باشید که هیچ ارتباطی نمی‌تواند بدون تلاش، مطابق و هماهنگ با میل شما باشد. بنابراین بهتر است تا دیر نشده در جهت غنی تر کردن رابطه‌ی زناشویی خود قدمی بردارید.

مهارت‌های ارتباطی:

چرا یادگیری مهارت‌های ارتباطی لازم است؟
هزاران سال است که زنان و شوهرانشان با یک روحیه توجه آمیز با هم ارتباط برقرار می‌کنند. طی سال گذشته، دانشمندان علوم رفتاری فرآیند ارتباطی انسانی را به دقت مطالعه و کشف کرده‌اند که رفتارهای خاص موجب نتایج قابل پیش بینی‌تر می‌شود.
مهارت‌ها و فرآیندهای رفتاری خاص، ما را قادر می‌سازد که پیام‌ها را با دقت بیشتر، موثرتر و کارآمدتر رد و بدل کنیم. فقدان مهارت‌ها و سوء استفاده از آن‌ها زندگی را دشوار می‌سازد.
ارتباط ویژگی اختصاصی انسانهاست. ما در قالب کلام، نگرش‌های خود را دربارة خویشتن، مخاطب خود، مسائل کلی و مسائل مشترک به یکدیگر را انتقال می‌دهیم. با توجه به اهمیت ارتباطات کلامی در زندگی زناشویی، بی جهت نیست که مطالعه و آموزش مهارت‌های ارتباطی، جایگاه ویژه‌ای را در مباحث آموزشی و مشاورة زناشویی را به خود اختصاص داده است. مهارت در خوب سخن گفتن و مهارت در شنونده، خوب بودن از جمله مهم ترین مهارت‌هایی است که در استحکام و بقای رابطه‌ی زناشویی نقش دارند. با ما در این بخش از سایت همراه باشید تا گام به گام مهارت خوب سخن گفتن و مهارت خوب شنیدن را بیاموزیم.
مهارت‌های حرف زدن
  1. از طرف خودتان حرف بزنید. حرف زدن با ضمیر شخصی من، مرا، مال من، مال مرا نشان می‌دهد که صاحب نظر هستید و مسئولیت آن چه می‌گویند می‌پذیرید و باعث می‌شود طرف مقابل  حالت دفاعی به خود نگرفته و در برابر حرف‌های شما مقاومت نکند.
  2. اطلاعات حسی را توصیف کنید: برای توصیف اطلاعات حسی، شما می‌گویید چه چیزی می‌بینید، می‌شنوید، لمس می‌کنید، می‌چشید، استشمام می‌کنید؛ یعنی اطلاعات خود را از دنیای بیرون بیان نمایید.
  3. بیان افکار: بیان افکار عبارت است از عمل گفتن افکار، اعتقادات، تعابیر و تفاسیر و یا انتظارات شما
  4. در بیان گذاشتن احساسات: در میان گذاشتن احساسات، به معنای بیان و ابراز مستقیم عواطف و هیجان‌های شماست. این نوع عبارت‌ها به ارتباط شما چاشنی اضافه می‌کند.
  5. طرح خواسته‌ها: بیان خواسته‌ها و تمایلات شما به همسرتان اجازه می‌دهد که بداند شما تمایل دارید چه چیزی باشید، چه کار کنید، و چه چیزی داشته باشید.
  6. بیان اقدامات: بیان اقدام، توصیف کننده‌ی رفتار شماست. چه کار کرده‌اید، چه کار می کنید،یا چه کار خواهید کرد. مثال: تقریباً تا ساعت 3 بعدازظهر، تصمیم خواهیم گرفت.
ارتباط برقرار کردن با این 6 نکته‌ی کلیدی بدون این که تلاش کنید قدرتمند باشید، قدرتمند است. با ما همراه باشید تا سایر مهارت‌های ارتباطی را با یکدیگر بیاموزیم.







دیدگاه ها

ارسال نظر


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.