اخبار

خانواده درمانی پست مدرن

خانواده بعد از یکجانشینی و اتمام دوره جمع آورنده- شکارچی، در طی روند تغییرات خود سه دوره اصلی را پشت سر گذاشته است. دوره سنتی، دوره مدرن و دوره پست مدرن. در دوره سنتی با خانواده گسترده  روبرو می شویم که در آن نوعی نظام سلسله مراتبی و تقسیم کار بین زن و مرد دیده می شود. همچنین فضا در دوره سنتی در خانواده به دو فضای درون خانه و فضای بیرون خانه تقسیم می شود. در دوره مدرن خانواده از شکل خانواده گسترده به شکل خانواده هسته ای تبدیل می شود که در آن دو غیر همجنس با یک تا دو فرزند سالم و در شهر زندگی می کنند.

ادامه مطلب »

روان درمانی در فضای مجازی

روان درمانی در فضای مجازی که با نام درمان مجازی وrnیا درمان اینترنتی نیز شناخته می شود، با توجه به شک و تردید  هایی که در موردrnکارآمدی، اعتبار و تأثیر آن وجود دارد، مبحثی جدال برانگیز است. در بسیاری از روشrnهای مشاوره ای وابسته به کامپیوتر، فرد از طریق ایمیل یا گفتگوی آنلاین باrnروانشناس ارتباط برقرار می کند (مشاوره آنلاین). درمان اینترنتی زمانی که از طریقrnارتباط ویدئویی صورت می گیرد می تواند مؤثر باشد چرا که ویژگی های مهمی مانندrnحالات چهره و زبان بدن تا حدودی منتقل می شود. در تحقیقاتی که توسط بسیاری ازrnمحققان آمریکایی و انگلیسی صورت گرفته به نتایج قابل توجهی در مورد کارایی روش هایrnدرمانی وابسته به اینترنت و کامپیوتر دست پیدا کرده اند.درمان شناختیrnرفتاری کامپیوتری سرویس سلامت ملی انگلیس که با نام اختصاری CCBT (computerized cognitive behavioral therapy) که به عنوان روش درمانی اضطراب و افسردگیrnخفیف تا متوسط استفاده شده، ترجیح داده می شود. بسیاری از مباحث مطرح شده درrnارتباط با کاربرد این روش درمانی در کشورهای مختلف، شامل ملاحظات و توصیه هایrnاخلاقی است که در این روش باید مورد استفاده قرار بگیرد.

ادامه مطلب »

سایبر سایکولوژی چیست؟

سایبر سایکولوژی چیست؟سایبر سایکولوژی Cyberpsychology (روانشناسی اینترنت یا روانشناسی شبکه) شاخه ای از روانشناسی است که در حال رشد بوده و تمامی پدیده های روانشناختی که همراه و یا تحت تأثیر تکنولوژی قرار دارند را شامل می شود. سایبر از کلمه سایبراسپیس (Cyberspace) یا فضای مجازی گرفته شده است. .

ادامه مطلب »

ورود روانشناسان امدادگر برای ارائه خدمات روان‌شناختی در بحران

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر خبر داد: رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور با اشاره به اینکه حمایت‌های روانشناختی یکی از حلقه‌های مفقوده در زمان بحران است، گفت: ضربه‌های روحی - روانی از دو روز پس از حادثه نمود پیدا می‌کند و گاهی تا ۱۰ سال ادامه می‌یابد.

ادامه مطلب »

ورود روانشناسان امدادگر به حمایت‌های روانی در بحران

صبح امروز تفاهم‌نامه‌ای فی‌مابین سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر و سازمان نظام روانشناسی امضا شد که براساس آن روانشناسان کشور برای ورود به حوادث و التیام آسیب‌دیدگان به سازمان امداد و نجات کمک می‌کنند.rn

ادامه مطلب »

اطلاعیه ویژه روانشناسان

اطلاعیه ویژه روانشناسانتوجه📣📣❌اطلاعیه❌مدیریت بحران بهزیستی و وزارت کشور با همکاری سازمان نظام روانشناسی و مشاورهجهت حمایت های روانی و اجتماعی در شرایط اضطراری از روانشناسان،مشاوران و متقاضیان داوطلب دعوت به همکاری میکند.👇👇👇👇✔️شرایط داوطلبین:ا: علاقمندی و‌ تعهد به ارایه خدمات روانی اجتماعی پیش و پس از بروز بحران ۲:داشتن توانایی تدریس با گذراندن دوره تربیت مربی و کارشناس امدادگر۳: فارغ التحصیل در یکی از رشته های روان شناسی، مشاوره و مددکاری ۴:داشتن شرایط لازم و امکان حضور در منطقه و نداشتن محدودیت (مانند داشتن فرزند کوچک) ۵:داشتن سابقه مشاوره و ارایه خدمات روان شناختی✔️خانه روانشناسی مشهد مجری برگزاری کارگاه آموزش حمایت های روانی اجتماعی و مداخلات روانشناختی  در حوادث و بلایا👇👇👇👇👇👇👇✔️جهت اطلاع از چگونگی حضور در کارگاه و ثبت نام واژه ➖امدادگر ➖رابه سامانه 5000594320ارسال فرمایید.👇👇👇👇👇👇👇❌ثبت نام از طریق سایت خانه روانشناسی با 10درصد تخفیف❌💻www.khanehravanshenasi.ir✔️کانال تلگرام ما👇👇👇@khanehravanshenasi

ادامه مطلب »